Print

Promicanje rusinskog jezika

 

Danas smo imali sastanak u našim Petrovcima sa gospodinom Kaname Okano iz Japana uz prisustvo načelnika Općine gosp. Baruna, zamjenika načelnika gosp. Međešija i gđa. Hnatko. 

Gosp. Kaname bavi se istraživanjem etnolingvističke situacija Rusina u Republici Hrvatskoj. Znanstveni projekat o rusinskom jeziku. Kroz razgovor dotakli smo se točaka poveznica rusinske nacionalne manjine od jezika, pisma, kulture, sporta i ostalo. 

Uz detaljan razgovor i raspravu iznenađeni smo bili njegovim sposobnostima jezičnog razumijevanja jer gosp. Okaname priča tečno hrvatskim jezikom. Zanimanje prema rusinskom jeziku i staroslavenskom otkrio je još davnih godina i kroz dolazak u susjednu Republiku Srbiju, otkrio je da Republika Hrvatska više brine o nacionalnim manjinama posebice Rusinima kojih ima oko 600-tinjak u našem naselju Petrovci te time čine najviše u Republici Hrvatskoj na jednom mjestu. 

Zahvaljujemo se na aktivnosti i zalaganju za jezik jer identitet jednog narod i je sam jezik.