Print

27. obljetnica sjećanja na stradanja branitelja i civila Petrovaca

 

Povodom obilježavanja 27. obljetnice sjećanja na teška stradanja branitelja i civila Petrovci danas, danas 01. listopada započeo je program okupljanje u Spomen sobi Petrovci.

Učenici područne škole Antuna Bauera Vukovar prigodnim programom recitirali su riječi ljubavi prema domovini u prostoru Spomen sobi Petrovci gdje te riječi dopiru do roditelja, branitelja, svih obitelji koje su izgubili svoje najmilije.

Nakon posjete Spomen sobi Petrovci okupljeni uzvanici i gosti zaputili su se u ckrvu Pokrova presvete Bogorodice za sve ubijene, nestale i preminule hrvatske branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu na molitveni spomen - Panahida, koju je održao župnik Vladimir Sedlak.

Završetkom molitvenog spomena uputili smo se na mjesno groblje Petrovci kako bi položili vijence i zapalili svijeće.

Program obilježavanja započet je himnom Republike Hrvatske. Nakon minute šutnje pristupljeno je polaganju vijenaca.

Vijenac su položili obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Petrovci. 
Vijenac je položio izaslanik podpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane brigadir Drago Blažević. U ime ministra hrvatskih branitelja vijenac je položio ravnatelj memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar gosp. Šeremet, zatim cijenjeni predstavnik župana Vukovarsko-srijemske županije savjetnik za branitelje gosp. Marinko Beljo, u grada Vukovara vijenac je položio zamjenik gradonačelnika gosp. Pavliček i savjet za branitelje grada Vukovara, predstavnici Općine Bogdanovci uz vodstvo načelnika gosp. Baruna, zamjenika gosp. Pavlovića, zamjenika gosp. Međešija i predsjednika vijeća gosp. Mihajlovića. Predstavnici vijeća mjesnog odbora Petrovci. Zatim predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz domovinskog rata Vukovar, članove UHDDR-a Vukovarsko-srijemske županije, članove Kolone sjećanja Obodnica-Vukovar iz Bosne i Hercegovine ujedno i članove branitelja iz Boderišta iz Bosne i Hercegovine, zatim braniteljica Domovinskog rata Republike Hrvatske, UHDDR Bogdanovci, UDVDR-a Svinjarevci, UDVDR-a Stari Jankovci, UDVDR-a Nuštar, UHDDR Ćelije, UDVDR Laslovo. Nakon branitelja vijence su položili članovi vijeća rusinske nacionalne manjine Općine Bogdanovci, KUD Joakim Hardi Petrovci, članovi udruge Rusnak i predstavnici općinskog odbora HDZ-a Općine Bogdanovci i predstavnici općinske organizacije SDP-a.

Nakon polaganja vijenaca župnik gosp. Sedlak prigodnom molitvom obratio se uzvanicima i gostima. Poslije molitve svima nazočnima obratio se predsjednik UHDDR-a Petrovci koji je istaknutu današnji dan koliko vrijedi Petrovčanima i koliko je vrijedili ljudi koji su dali sve za svoje domovinu, za svoj dom.

Poslije obračanja predsjednika UHDDR-a Petrovci, obratio se prigodnim riječima ujedno načelnik Općine Bogdanovci gosp. Barun gdje je istaknuo hrabrost i jedinstvo na izabrani teži put ka slobodi u stvaranju suvremene Hrvatske. "Svim braniteljima dugujemo jedno hvala, dugujemo poštovanje i našu slobodu. Danas priznajemo ponizno da nemožemo služiti našim braniteljima kao što su oni služili nama, ali možemo pokušati. Možemo prakticirati dobrotu, možemo graditi budućnost, možemo služiti, možemo poštivati jedni druge, možemo čuvati jedni drugima leđa. To traži dan stradanja branitelja i civila Petrovaca da samo o tome razmišljamo." - istaknuo je gosp. Barun.

Nakon polaganja vijenaca zajednički mještani, uzvanici i gosti zaputili su se na prigodni domjenak u Sokolanu Petrovci.