Print

Svečano otkriveni 'Park i spomen obilježje Žarka Manjkasa Crvenkape' u zagrebačkoj Dubravi

 

Svečani program uveličali su brojni uzvanici, a emocije su bile jake na spomen ovog mladića koji je s 24 godine položio život za svoju domovinu.

Žarko Manjkas, kojeg suborci pamte po crvenoj kapi koju je nosio, uništio je 12 srpskih tenkova u Vukovaru i Bogdanovcima, a poginuo je u proboju iz Vukovara 10. studenog 1991. “Njegovo tijelo do danas nije nađeno pa je ovo spomen-obilježje jedino mjesto gdje mu mogu odati počast”, rekao je Tomislav Josić iz udruge HVIDRA.

Hrabro je dao svoj život, ali iako se njegova svijeća ugasila, heroji se ne smiju zaboraviti, poruka je koja se mogla čuti danas na otkrivanju spomen-obilježja.

KUD "Seljačka sloga" iz Bogdanovaca bila je dio svečanog otkrivenja spomen obilježja u čast Žarku Manjkasu Crvenkapi te je otpjevala dvije pjesme: Oj Hrvatsko zemljo sveta i Jedno jutro snijeg i kiša leti.