Print

Državno natjecanje orača 2017.

 

Ministar poljoprivrede Tomislavom Tolušićem otvoriti 15. Natjecanje u oranju Republike Hrvatske i 6. Natjecanje u oranju konjima RH koje će se održati 02. rujna (subota) 2017. godine na parcelama tvrtke Fragaria d.o.o. Grančarska bb, Kupinečki Kraljevec.
Organizatori natjecanju su Hrvatska udruge za organizaciju natjecanja orača (HUONO), Grad Zagreba, Savjetodavna služba i Udruga orača Grada Zagreba (UOGZ) uz suorganizaciju Zagrebačkog Holdinga d.o.o., Hrvatske udruge mladih poljoprivrednika (HUMP), tvrtke Fragaria d.o.o. i Poljoprivredne škole Zagreb, uz pokroviteljstvo Grada Zagreba i Ministarstva poljoprivrede.

Natjecat će se 30 orača - 15 u kategoriji plugova ravnjaka i 15 u kategoriji plugova premetnjaka, a na Natjecanju u oranju konjima nastupiti će 6 natjecatelja.

Jedan od natjecatelja je naš mještanin prve seoske prijestolnice Svinjarevci 2017. gosp Karla Brandt kojem želimo svu sreću!

Natjecatelje i njihovo oranje ocjenjuju certificirani suci koji sagledavaju više parametara. Svaka županijska udruga imenuje po dva iskusna i stručna suca sposobna pratiti orače kao treneri. Prilikom ocjenjivanja se ne ocjenjuje brzina nego kvaliteta oranja. Suci ocjenjuju sljedeće elemente: otvaranje prve brazde, naor, sjetveni sloj, ulaze i izlaze parcele, razor, pravac. Natjecanje se odvija po pravilima Svjetske oračke organizacije (World Ploughing Organization).

Moramo se posebno zahvaliti Vukovarsko-srijemska županija i Kud Dukati Svinjarevci što su imali svoj štand gdje su prezentirali svoju Općinu Bogdanovci sa zamjenikom načelnika Mario Pavlović, prvu seosku prijestolnicu Svinjarevci 2017. i svoje nošnje i proizvode KUD-a "Dukati" iz Svinjarevaca.